Sztuczne oświetlenie

lampy

Polska jest państwem, w którym nie marudzimy, że mamy nadmiar słońca. Najczęściej od późnej jesieni do wczesnej wiosny najczęściej na niebie szybują ciągle chmury, które nie przepuszczają zanadto wiele światła. Także typowe rozmiary okien instalowanych w naszych domach w powiązaniu z obowiązkowymi firankami oraz kotarami nie przepuszczają zbyt sporo światła do środka domu. Doceniamy intymność, a także nie przepadamy kiedy ktokolwiek spoziera nam do okien. Przy takim nastawieniu kategoryczne istnieje potrzeba uzupełnienia braku światła nienaturalnym doświetleniem.

lampaLampy, bo o nich traktuje ten wpis, oprócz tego że są źródłem oświetlenia potrafią być rewelacyjnym suplementem ozdobnym do lokalu, a zatrzęsienie modeli jakie wytwarza szereg znaczniejszych czy mniejszych fabrykantów stwarza możliwość na wypatrzenie stosownego modelu nawet dla nieco wybrednego klienta. Obierając lampę do apartamentu znaczącą uwagę winno się zwrócić najbardziej na nawiązanie do trendu, w którym zaprojektowana jest przestrzeń. Zatrzęsienie projektów mniej albo bardziej nowoczesnych, egzotycznych i industrialnych pozwala bez większego wysiłku dobrać coś niebanalnego. Lampa może być jednakowo podstawowym źródłem oświetlenia jak i dostarczać bardziej nastrojowe oświetlenie.

O ilości światła jaką zapewnia lampa stanowi fason klosza oraz materiał z jakiego jest zrobiony, a także siła i podtyp żarówki. Lampiony zrobione z nieprzepuszczających światło surowców takich jak metale dostarczają bardziej skupione oraz punktowe światło podczas kiedy lampiony szklane wydzielają oświetlenie bardziej rozproszone. Wybierając żarówkę dysponujemy wyborem z kilka wariantów żarówek takich jak konwencjonalne z pręcikiem wolframowym, energooszczędne, halogenowe lub ledowe, które różnią się przyswajaną energią, miarą wyzwalanego światła i jego temperaturą. Właściwsze dla wzroku są żarówki z temperaturą światła potencjalnie podobną do słonecznej (temperatura 5500 kelwinów). Najidealniejsze pod takim względem są żarówki konwencjonalne, a także ledowe, bardziej męczące dla wzroku są te energooszczędne gdyż zwykle ich światło nie pokrywa całościowego spektrum barwnego.

Lampa jest wybitnym detalem ozdobnym, zwłaszcza lampy, które są zauważalne od razu czyli takie kładzione na ziemi albo kinkiety. Ich oświetlenie nie otacza kompletnego wnętrza, jednak jest świetnym urozmaiceniem i wprowadza przytulne światło. Ciekawą alternatywą, choć dająca niewiele światła są ozdobne żarówki edisonowskie.

sklep z lampami

Previous Entries Projektanci wnętrz - czym się zajmują? Next Entries Lampion ogrodowy cudnym pomysłem na świąteczny prezent